Skip to content

Social Network Badges

Nová sezóna Varta Futsal ligy sa nezadržateľne blíži. Ročník 2019/20 štartuje s ôsmimi účastníkmi a pri novom modeli už v piatok 6. septembra zápasom MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina, ktorý začína o 20:00 aj v priamom prenose na TV ESO

Lion Car Miba Banská Bystrica – MŠK Žilina

Začiatok zápasu: 6.9.2019 o 20:00

Miesto: Športová hala Dukla, Banská Bystrica (kapacita: 847)

Rozhodujú: Marián Fischer a Mário Bohun. Náhradný rozhodca: Stanislav Polomský. Delegát stretnutia: Marcel Kubinec. Pozorovateľ rozhodcov: Marcel Kubinec.

Zápas dvoch stredoslovenských klubov ponúka konfrontáciu tímov, ktoré boli počas leta aktívne na prestupovom trhu a zalovili hlavne vo vodách s mladšími a talentovanými futsalistami. Lion Car Miba Banská Bystrica sa bude snažiť zlepšiť svoje siedme miesto zo základnej časti uplynulej sezóny. Klub spod Urpína následne vo štvrťfinále play-off nestačil na Mimel Lučenec a vypadol po troch prehrách. Do mužstva prišiel nový tréner Richarda Bača, ktorý vytvoril tandem s Martinom Majlingom: „Najväčšiu rolu pri mojom príchode zohrala myšlienka pána Babjaka vytvoriť silný, mladý tím poskladaní výlučne zo slovenských hráčov. Stretnutie s majiteľom vo mne zanechal veľmi pozitívny dojem o naplnení cieľa,“ povedal pre stránku klubu muž, ktorý tento rok vyhral s N.L.F Košice slovenský titul v kategórii 20 rokov a aj následné Final Four.

Práve zo svojho predošlého klubu prichádzajú aj niektorí jeho zverenci. 18-ročný Sebastián Bačo bol kapitán východoslovenského tímu. V 58 dueloch juniorskej ligy nastrieľal počas kariéry 34 gólov. O rok mladší Marek Kuruc pri rovnakom počte stretnutí zaznamenal 12 presných zásahov. Obaja spolu nastupovali aj za Grizzly Košice, kde v sezóne 2016/17 tiež vyhrali ligu do 20 rokov a v ročníku 2017/18 Final Four U20. V roku 2017 sa so spomínanou dvojicou tešil aj Jakub Kofčák. Dnes 20-ročný Košičan vyhral Futsalovú extraligu juniorov aj v roku 2016. Na brankársky post do Banskej Bystrice prichádza Kevin Kollár. Odchovanec levického futsalu vie nastúpiť aj ako hráč v poli, v minulej sezóne dokonca strelil aj gól. Gólmanský tandem vytvorí s Marekom Kušnírom. Nesmierne talentovaný mladík bol v rokoch 2017 a 2018 vyhlásený za Talent roka slovenského futsalu. Posledné dve sezóny strávil vo Wild Boys´02 Bratislava, v tej uplynulej sa dvakrát presadil aj strelecky. Z rovnakého bratislavského tímu dorazil aj Martin Péchy. V sezóne 2017/18 sa tešil z titulu so Slovanom Bratislava. Zahral si v národnom tíme a aj Ligu majstrov. Trio posíl z Wild Boys ´02 Bratislava uzatvára Marek Mikulišin, bývalý hráč taktiež Trnavy, Pineroly či PKP Košice.

MIBA v príprave odohrala štyri zápasy. V prvom prehrala na palubovke MŠK Žilina 6:10. Následne v turnaji na domácej palubovke vyhrala proti poľskému majstrovi Rekord Bielsko-Biala 3:1 a so žilinským súperom opäť prehrala, tentoraz 3:4. Generálka na Varta Futsal ligu prišla v Lučenci s prehrou 4:7.

MŠK Žilina futsal vstupuje do sezóny 2019/20 s rovnakou filozofiou, akú razí aj MIBA Banská Bystrica a síce zapájanie mladých hráčov. Najväčšou zmenou však je príchod nového trénera. Tým sa stal doterajší kouč Wild Boys ´02 Bratislava a národného tímu do 19 rokov – Branislav Škorec. Ten na klubovej úrovni trénoval naposledy bratislavský Wild Boys ´02 Bratislava (2016 – 2018), predtým bratislavskú Pinerolu (2013 – 2016), kde si zaknihoval všetky tri medaily. Predtým, ako hráč, bol 3-násobným majstrom Slovenska v sálovom futbale s Perpetuumom Bratislava, striebro má s Ekónom Bratislava aj trnavskou MIMO-u, bronzový kov si zavesil na krk s Pinerolou Bratislava. Svoje aktívne účinkovanie pre zranenie ukončil v Karpatii Bratislava v ročníku 2006/2007. Do klubu tak prichádza skúsený tréner, ktorý aktívne pracuje s mládežou a jeho cieľom je vychovávať nových hráčov, nielen do seniorskej reprezentácie, ale aj do nižších kategórií.

„Očakávania mám najvyššie v akomkoľvek klube a v MŠK obzvlášť, pretože vízia je jasná, práca so slovenskou mládežou doplnenou o skúsených hráčov. Na Slovensku je množstvo šikovných hráčov, ale treba im ukázať správnu cestu akou sa môžu vybrať a tou je dynamický, technický a rýchly šport – futsal. Všetko chce čas, priestor a trpezlivosť,“ povedal Branislav Škorec po príchode pre oficiálnu stránku klubu spod Dubňa. Nový kouč sa bude môcť spoliehať aj na služby Dominika Ostráka, ktorý predĺžil zmluvu: „Po minulej sezóne, ktorá pre nás nebola veľmi úspešná si myslím, že táto bude pravý opak,“ hovorí. Ostávajú aj Kristián Gábor, Erik Kavčák či Matúš Ševčík.

Do Žiliny dorazil talentovaný Filip Marton, ktorý prestupuje z FK Ekoprim Prešov. Výborný strelec súka góly ako na bežiacom páse a to na klubovej, aj reprezentačnej úrovni. V minulom ročníku juniorskej ligy nastrieľal 37 gólov, čím výrazne pomohol Prešovu k 2. miestu a stal sa najlepším strelcom ligy. Ďalšie zásahy pridal za reprezentáciu do 19 rokov, bolo ich až osemnásť, čím sa v histórií stal zatiaľ najlepším strelcom tejto vekovej kategórie: „Filip je hráčom, ktorý vie byť vždy na správnom mieste v správnom čase a čo je dôležité, že je výborný človek. Aj napriek tomu, že ešte nehral extraligu tak viem a verím, že sa na ňho bude môcť celý tím spoľahnúť. Je veľmi dobre fyzicky, aj technicky pripravený, čo je pre futsal ten najlepší predpoklad,“ hovorí tréner Branislav Škorec. Zo Spartaku Trnava prichádza Jozef Koricina. Podobne ako Filip Marton, tak aj „Dodo“ bol významným článkom v reprezentácií do 19 rokov. V reprezentačnom drese kategórie do 19 rokov strelil trinásť gólov. V októbri 2018 okúsil Olympijské hry mládeže v Argentíne, kde aj skóroval a odohral všetky štyri zápasy za našu krajinu. Vo svojom už bývalom klube nedostával príliš veľa príležitostí. Do MŠK Žilina prichádza aj kapitán národného tímu do 19 rokov Filip Vaktor, takže Branislav Škorec bude mať k dispozícii na klubovej úrovni kompletnú základnú štvorku z repre v ložení Ševčík, Vaktor, Koricina a Marton. Žilina sa v príprave dvakrát stretla s Banskou Bystricou. Vyhrala 10:6 a 4:3. Nestačila však na poľského majstra Rekord Bielsko Biala, ktorému podľahla 2:7 a v Chorzówe s domácim Clearoxom prehrala 1:4.

autor: Matej Kubove