Skip to content

Social Network Badges

Možno ho poznáte z internetu, možno z televízie, no každého určite hneď zaujme, keď počuje spievať Američana po slovensky. Rodák zo slnečnej Kalifornie si natoľko zamiloval našu krajinu, že ho inšpirovala k napísaniu skladby „Deväť“, ktorá sa postupne stala na Slovensku hitom internetu a vzbudila veľký ohlas. Nasledovali ďalšie skladby v slovenčine i v angličtine a naposledy nová verzia populárnej hokejovej hymny „Nech bože dá!“ Aktuálne prichádza Mark s novou verziou svojho hitu „Deväť“, ktorý prerobil na remix a pripravil k nemu i zaujímavý videoklip, ktorý si už oddnes môžete pozrieť medzi prvými aj v TV Eso. My sme pri tejto príležitosti položili Markovi pár otázok, aby ste sa mali možnosť dozvedieť trochu viac  nielen o jeho začiatkoch, ale aj ďalšom napredovaní.

Mnoho ľudí na Slovensku vie o tebe iba to, že si Američan ktorý spieva o Slovensku po slovensky, ale málokto vie niečo viac. Mohol by si sa nám predstaviť? (Odkiaľ si? Čím sa živíš? Aké máš hobby?)

Som rodák z Kalifornie. Vyrastal som blízko hlavného mesta Sacramento, ale tiež som žil v San Diegu. Momentálne nemám prácu, pretože som doštudoval univerzitu v Škótsku. Hľadal som si prácu tu v Kalifornií, ale doposiaľ som nemal šťastie nájsť niečo príbuzné môjmu odboru. (Trvalo udržateľný rozvoj v podnikaní). Môj obľúbený koníček je komponovanie hudby ako aj hranie. Mám tiež rád písanie a čítanie filozofie. Taktiež obľubujem fotografovanie a beh na dlhé vzdialenosti.

Vieme o tebe, že si na Slovensku istý čas učil angličtinu, ale nevieme prečo práve Slovensko? Dostal si nejaký tip skúsiť vycestovať do našej krajiny alebo to bola skôr náhoda?

Áno, stretol som kamarátku zo Slovenska, ktorá chodila so mnou na univerzitu v Škótsku a ona mi dala tip, že po ukončení univerzity by som mohol skúsiť navštíviť Slovensko a učiť angličtinu. Prišlo mi to ako dobrý nápad, tak som sa rozhodol skúsiť to. A bola to skvelá skúsenosť.

Ako dlho už robíš hudbu? Hráš aj na nejaké iné hudobné nástroje alebo je to iba gitara?

Hrám na gitare už viac ako 10 rokov. Hrať aj spievať som sa naučil iba odpozorovaním od iných ako samouk. Nakoniec som začal robiť aj vlastnú hudbu. Taktiež hrám aj na klavíry a harmonike.

Komponuješ hudbu tiež v angličtine alebo si vsadil výhradne na slovenský jazyk?

Robím tiež veľa hudby v angličtine. Mám mnoho piesní, ktoré som doposiaľ nezverejnil, ale mám to v pláne už čoskoro napraviť.

Čo pre teba vlastne znamená muzika?

Pokladám to za ideálny spôsob ako môžem vyjadriť svoju vášeň a emócie o veciach. Píšem hudbu, ktorá zachytáva moju konkrétnu náladu v situácií v ktorej sa práve nachádzam a to všetko má pre mňa veľký význam.

Tvoj prvý singel „Deväť“ vzbudil na Slovensku veľkú pozornosť, okrem iného aj nezvyčajnou kombináciou, Američan – slovenský jazyk. Je pre teba atraktívny náš jazyk? Aké je tvoje obľúbené slovenské slovo?

Áno, rozhodne milujem spievať v slovenčine. Je to prekrásny jazyk. Moje obľúbené slovo je samozrejme „deväť“.

Nedá mi nespomenúť Horalky a Slivovicu. Pravdepodobne si už ochutnal oboje. Čo máš radšej?

Najviac milujem Horalky. Niekedy má môj žalúdok problém zvládnuť Slivovicu, ale Horalky zvládnem vždy.

Aktuálne prichádzaš s novou verziou svojej skladby „Deväť“ (na teraz viac ako 272.000 zhliadnutí na internete). Jedná sa o remix, ku ktorému si pripravil aj zaujímavý videoklip. Čo by si nám povedal o tomto klipe? Čo bolo tvojou inšpiráciou?

Áno, myslím že tento remix sa vydaril a je veľmi dobrý.  Je to druh piesne, ktorá by sa hodila aj k tancu na diskotéke. Dúfam, že ľudia budú mať radi tento nový videoklip, pretože som chcel do neho zahrnúť aj svojich fanúšikov a ukázať všetkým aký „cool“ vedia byť ľudia na Slovensku.

V júni prichádzaš späť na Slovensko. Môžu sa tvoji fanúšikovia tešiť aj na nejaké vystúpenia a koncerty naživo?

Áno, rád by som absolvoval aj nejaké živé vystúpenia. Najbližšie budem vystupovať v Bratislave okolo 9. júna. Čoskoro sa fanúšikovia dozvedia, kde ma budú môcť vidieť aj s gitarou.

Čo by si odkázal divákom a fanúšikom TV Eso?

Pozdravujem Banskú Bystricu! Som veľký fanúšik Banskej Bystrice. Bolo to jedno z mojich obľúbených miest pri mojej poslednej návšteve Slovenska.